Izvješće sa 22. sjednice Gradskog vijeća

Na 22. sjednici Gradskog vijeća Grada Mostara, koja je održana 08.02.2011.i 22.02. nazočilo je 30 vijećnika, Gradonačelnik Mostara, načelnici Odjela Gradske uprave, predstavnici OHR-a, LDA, Vijeća mladih Mostara novinari: FENA, Dnevni list, RTV Mostar, Info-prtal Nova Sloboda

Strategija za mlade Grada Mostara

U nastavku 22. sjednice, Gradsko vijeće Grada Mostara je razmatrajući Problematiku mladih usvojilo prijedloge budućih aktivnosti za poboljšanje stanja
Gradsko vijeće Grada Mostara na svojoj sjednici od 31.05.2007. godine, donijelo je Zaključak o prihvaćanju inicijative za izradu i donošenje Strategije za mlade Grada Mostara s ciljem poboljšanja statusa mladih u našem gradu, a posebice uključivanje mladih u društvene procese, zaštite ugroženih grupa, prevencije antisocijalnog i samodestruktivnog ponašanja te zaštite socijalnih prava mladih.
Početkom mjeseca rujna 2010. Služba za odgoj, obrazovanje, mlade i sport, pokrenula je proces anketiranja mladih s područja Grada Mostara. Ovisno o potrebama koje pokaže analiza anketnog istraživanja, utemeljiće se radna tijela za pojedine oblasti i probleme, a kroz njihov aktivan i produktivan rad planira se iznalaženje rješenja za probleme mladih, s mjerama i aktivnostima za njihovo izvršenje.
Strategijom za mlade Grada Mostara utvrdiće se mjere i aktivnosti za poboljšanje položaja mladih. Rad na izradi Nacrta Strategije za mlade Grada Mostara planiran je do kraja lipnja 2011. godine, nakon čega se predviđa postupak njezinog usvajanja od strane Gradskog vijeća do kraja 2011. godine.
Gradonačelnik Grada će u roku od 30 dana osigurati prostor za "Vijeće mladih", a u prijedlogu Proračuna za 2011., uvrstit će se amandamani Povjerenstva za mlade Gradskog vijeća Grada Mostara
Do početka nove školske godine, pripremiti prijedlog odluke kojom će se odrediti udaljenost kafića koji toče alkohol i kladionica od školskih objekata

Na 22. sjednici je:

Usvojena ODLUKA o isplati novčanih sredstava:
a) Aerodromu-Zračnoj luci Mostar za sanaciju uzletno-sletne staze-piste;
b) Aerodromu-Zračnoj luci Mostar za sanaciju osvijetljenja na uzletno-sletnoj stazi-pisti;
c) Odloženo razmatranje Projektnom zavodu Hercegovina na ime izrade i isporuke glavnog projekta I faze sanitarne deponije „UBORAK"; i
d) Odloženo razmatranje za izradu projektne dokumentacije pristupnom putu Avenija-Sjeverni logor (most Sutina).

Razmatrana Informacija o projektu Španskog trga.

Usvojena ODLUKA o izmjenama Odluke o utemeljenju radnih tijela Gradskog vijeća Grada Mostara

Usvojena ODLUKA o načinu i postupku davanja u zakup poslovnih prostora Grada Mostara
Nakon 6 mjeseci napravit će se posebno izvješće o gazdovanju Grada Mostara nad svojim poslovnim prostorima

Usvojena ODLUKA o radnom vremenu pravnih i fizičkih osoba iz oblasti trgovine i ugostiteljstva na području Grada Mostara
Ovom Odlukom utvrđuje se raspored radnog vremena u kojem mogu poslovati sve pravne i fizičke osobe koje se bave trgovinom na veliko i malo, ugostiteljstvom, te organizatori koncerata i manifestacija na području Grada Mostara.

Usvojene SMJERNICE o provedbi članka 7. Odluke o subvencioniranju obveza plaćanja naknada po osnovu građevnog zemljišta („Službeni glasnik Grada Mostara" broj 7/07; 10/07 i 4/08)
Plaćanje renti treba preuzeti županija uz prijedlog mjera za provođenje.

Razmatrana INFORMACIJA o tijeku realizacije infrastrukturnih projekata čiji je investitor Grad Mostar

Razmatrana INFORMACIJA o stanju školskih objekata osnovnih i srednjih škola čiji je osnovač Grad Mostar
Na području Grada ima 50 školskih objekata. Od ukupno 41 školskog objekta za koje se raspolaže sa zemljišno-knjižnim podacima nije uknjiženo 26 objekata. Potrebno je zadužiti Javno pravobraniteljstvo Grada Mostara i Odjel za financije i nekretnine, da bez odlaganja pokrene postupak uknjižbe navedenih školskih objekata.
U pogledu školskog prostora, situacija je najteža u osnovnim školama Zalik i Gnojnice, te III i VI osnovnoj školi. Stanje još više usložnjava "devetogodišnje obrazovanje".
Zakonska obveza Grada Mostara kao osnivača je da prioritetno obezbijedi odgovarajuće uvjete za osnovno obrazovanje kao obvezan vid obrazovanja. S tim u vezi neophodno je u Proračunu Grada za 2011.godinu osigurati sredstva za nastavak radova na školskom objektu Osnovne škole Zalik. Nakon završetka izgradnje ovog školskog objekta može se započeti sa izgradnjom slijedećeg osnovnoškolskog objekta, imajući u vidu poznato stanje gradskog Proračuna.
Izražen je nedostatak školskog prostora za rad srednjih škola, a najdrastičniji primjeri su srednje škole koje koriste objekte osnovnih škola: Srednja elektrotehnička škola Mostar i Srednja likovna škola Gabrijela Jurkića Mostar. S tim u vezi neophodno je u Proračunu za 2011.godinu osigurati sredstva za izradu projektne dokumentacije za rekonstrukciju objekta ranijeg Elektro-mašinskog školskog centra kako bi se stekle pretpostavke za njegovu obnovu i stvaranje Centra tehničkih škola.
Većina školskih objekata, posebno osnovnoškolskih, je u lošem stanju i isti zahtjevaju znatna financijska ulaganja kako bi se stanje popravilo, što podrazumjeva da je potrebno u Proračunu Grada planirati veće izdatke za investiciono održavanje objekata.

Razmatrana PROBLEMATIKA MLADIH u Gradu Mostaru sa prijedlogom aktivnosti za poboljšanje stanja
Gradsko vijeće Grada Mostara na svojoj sjednici od 31.05.2007. godine, donijelo je Zaključak o prihvaćanju inicijative za izradu i donošenje Strategije za mlade Grada Mostara s ciljem poboljšanja statusa mladih u našem gradu, a posebno uključivanje mladih u društvene procese, zaštite ugroženih grupa, prevencije antisocijalnog i samodestruktivnog ponašanja te zaštite socijalnih prava mladih.
Početkom mjeseca rujna 2010. Služba za odgoj, obrazovanje, mlade i sport, pokrenula je proces anketiranja mladih s područja Grada Mostara. Ovisno o potrebama koje pokaže analiza anketnog istraživanja, formirat će se radna tijela za pojedine oblasti i probleme, a kroz njihov aktivan i produktivan rad planira se konkretno iznalaženje rješenja za probleme mladih, s mjerama i aktivnostima za njihovo izvršenje.
Strategijom za mlade Grada Mostara utvrdit će se konkretne mjere i aktivnosti za poboljšanje položaja mladih. Rad na izradi Nacrta Strategije za mlade Grada Mostara planiran je do kraja lipnja 2011. godine, nakon čega se predviđa postupak njezinog usvajanja od strane Gradskog vijeća do kraja 2011. godine.
Gradonačelnik Grada će u roku od 30 dana osigurati prostor za "Vijeće mladih", a u prijedlogu Proračuna za 2011., uvrstit će se amandamani Povjerenstva za mlade Gradskog vijeća Grada Mostara

10-36 Imovinsko-pravne odluke

Vijećnička pitanja:

R. Tiro: Uzurpacija parking mjesta od strane prodavaca rabljenih vozila, problem parkiranja u ulici O. Ðikića

E. Zlomužica: Do prijedloga Proračuna za 2011. tražim izvješće o uređenjima gradskog zemljišta

O. Soldo: Građani Bune traže odgovor tko je već godinu dana uzurpirao javno dobro "Dokića bare"

F. Ćupina: Solidnost gradnje javnih objekata, prezentiranje izvješća o vijećničkim pitanjima, srknjavljenje spomenika fašističkim simbolima, da li će se "14. februar" zvanično obilježiti

I. Vrljić: Sređivanje katastra podzemne infrastrukture - pravo služnosti kroz javnu površinu

S. Jakupović: Osnovna škola na lokalitetu Kočine-Gnojnice

A. Šuta: Ne dobijam odgovore na vijećnička pitanja, Plan aktivnosti pristpunim fondovima IPA, Projekt sa Vladom Japana (Blagaj-Podveležje-Nevesinje)

M. Čabrilo: Zaštita izvorskih voda

A. Macić: Koncesija za postavljanje reklama na javnim površinama

N. Prljeta: Parking Kliničke bolnice, neizmeirene obveze hidroelektrana prema Gradu, programi uređenja za regulacijske planove koji su na snazi

D. Vidović: Srknjavljenje spomenika

S. Bevanda: Komemoracija povodom "14 februara"

I. Rahimić: Uvođenje taksi za podzemnu infrastrukturu